BSXVL581SB11T
HON Crio High-Back Task Chair, Supports Up to 250 lb, 18" to 22" Seat Height, Black - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material...
Item Number: BSXVL581SB11T
Retail Price: 614.00
Quantity in Stock: 15
Quantity:
Free Shipping!
  • Simple, clean design gives any space a professional look.
  • Breathable mesh back delivers cool comfort.
  • Height- and width-adjustable arms customize your comfort.
  • Center-tilt control provides a comfortable recline for anyone.
  • Reinforced five-star base offers incredible durability.
Additional Information
General Information
Manufacturer: The HON Company
Manufacturer Part Number: VL581SB11T
Manufacturer Website Address: https://www.hon.com
Brand Name: HON
Product Line: Crio
Product Name: Crio High-Back Task Chair, Supports Up to 250 lb, 18" to 22" Seat Height, Black
Marketing Information:
Packaged Quantity: 1 / Carton
Product Type: Chair
Product Information
Chair/Seat Type: Task Chair
Adjustable Seat: Yes
Adjustable Back: Yes
Adjustable Arm: Yes
Maximum Load Capacity: 250 lb
Seat Material: Bonded Leather
Seat Color: Black
Minimum Seat Height: 18"
Maximum Seat Height: 22"
Seat Width: 20"
Seat Depth: 19"
Back Type: High Back
Back Material: Mesh
Back Color: Black
Back Height: 26"
Back Width: 19"
Minimum Back Height: 25"
Maximum Back Height: 26"
Arm Style: T-bar
Arm Material: Polyurethane
Arm Color: Black
Arm Height: 11"
Frame Material: Plastic
Frame Color: Black
Base Shape: 5-star
Base Material: Plastic
Number of Casters: 5
Height Adjustment Type: Pneumatic
Overall Minimum Height: 39"
Armrest: Yes
Seat Glide: No
Swivel: Yes
Lumbar Support: Yes
Tilt Mechanism: No
Casters: Yes
Application/Usage: Office
Features:
  • Padded Arm
  • Tilt Tension
  • Tilt Lock
  • Breathable
  • Comfortable
  • Arm Height Adjustment
  • Arm Width Adjustment
  • Center Tilt
  • Reclined
  • Durable
  • Reinforced
Physical Characteristics
Height: 43"
Width: 25"
Depth: 24"
Miscellaneous
Recycled: No
Pre-consumer Recycled Content: 0%
Post-consumer Recycled Content: 0%
Post-consumer-waste%: 0%