FEL25041
Fellowes 24-Compartment Sorter Literature Organizer - 24 Compartment(s) - Compartment Size : 2.50" x 9" - 23.44" Height x 29" Width x 11.88" Depth - Corrugated, Adhesive...
Item Number: FEL25041
Retail Price: 209.42
Quantity in Stock: 101
Quantity:
Free Shipping!
  • Organizes literature, mail, forms and more
  • Faster and easier assembly
  • 24 letter-size sorting compartments
  • Corrugated divider system with high-strength frame
  • Includes plastic finishing channels and self-adhesive labels for easy file identification
Additional Information
Literature organizer is perfect for organizing sales literature, mail forms or any other type of letter, legal or printout-size document. Finish complements any office decor so this organizer is ideal for use in literature rooms, mailrooms, by fax machines, laser printers or any area where documents and forms are stored, created or distributed. Faster and easier assembly corrugated divider system features a high-strength frame. Organizer includes self-adhesive labels for individual compartment identification. Letter-size compartments measure 9" wide x 11-5/8" deep x 2-1/2" high.
General Information
Manufacturer: Fellowes, Inc.
Manufacturer Part Number: 25041
Manufacturer Website Address: https://www.fellowes.com
Brand Name: Fellowes
Product Model: 25041
Product Name: 24-Compartment Sorter Literature Organizer
Marketing Information: Literature organizer is perfect for organizing sales literature, mail forms or any other type of letter, legal or printout-size document. Finish complements any office decor so this organizer is ideal for use in literature rooms, mailrooms, by fax machines, laser printers or any area where documents and forms are stored, created or distributed. Faster and easier assembly corrugated divider system features a high-strength frame. Organizer includes self-adhesive labels for individual compartment identification. Letter-size compartments measure 9" wide x 11-5/8" deep x 2-1/2" high.
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Literature Sorter/Organizer
Product Information
Total Number of Compartments: 24
Compartment Height: 2.50"
Compartment Width: 9"
File Size Supported: Letter
Finishing: Melamine
Application/Usage:
  • Literature Organization
  • Document Storage
  • Form
  • Mail Sorter
Features:
  • Corrugated
  • Adhesive Label
Physical Characteristics
Color Family: Gray
Product Color: Dove Gray
Product Material:
  • Fiberboard
  • Wood
Height: 23.44"
Width: 29"
Depth: 11.88"