FLNFA20X215A4
Item Number: FLNFA20X215A4
Retail Price: 139.58
Quantity:
Free Shipping!
  • Supercharged material attracts particulates for clean, efficient airflow
  • High-quality design provides 30 times more efficiency than ordinary filters
  • Uniform pleat shape maximizes airflow for effective use up to 90 days
  • Advanced construction prevents growth of microorganisms
  • Perfect for reducing presence of dust, smoke, pet dander and more
Additional Information
General Information
Manufacturer: AirFilters.com
Manufacturer Part Number: FA20X215A4
Manufacturer Website Address: https: //www.airfilters.com/
Brand Name: Accumulair
Product Name: Platinum Air Filter
Packaged Quantity: 4 / Carton
Product Type: Air Filter
Physical Characteristics
Color Family: White
Product Color: White
Height: 20"
Width: 21.5"
Depth: 1"
Miscellaneous
Application/Usage:
  • Remove Mold Spores
  • Removes Mildew
  • Remove Bacteria
  • Remove Micro Organisms
  • Remove Allergens
  • Remove Dust
  • Remove Smoke
  • Remove Pet Dander
  • Remove Dust Mite
Device Supported:
  • Air Conditioner
  • Furnace
Recycled: Yes
Recycled Content: 40%