LLRPT42RGE
Lorell Prominence 2.0 Round Laminate Conference Table - 29" Height x 42" Diameter, x 1" Thickness Top - Material: Particleboard - Finish: Gray - Durable, Laminated, Mar...
Item Number: LLRPT42RGE
Retail Price: 1,002.00
Quantity in Stock: 16
Quantity:
  • Belongs to the Lorell Prominence 2.0 Series
  • Enough space for a small meeting - seats 4 people
  • High-performance laminate resists impacts and burns
  • Adjustable glides for leveling on uneven surfaces
  • Covered by Lorell Limited Lifetime Warranty
Additional Information
Round conference table is part of the Lorell Prominence 2.0 Series that offers an elegant design perfect for your executive office suites. It seats four people. Durable, Gray Elm laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant to withstand hectic, daily work life. The 1" thick top features matching 3mm edgebanding. Table is made with 45 lb. density particleboard and finished on both sides with high-performance, thermally fused melamine. It features a stable, X-shaped base and 3/4" adjustable glides to remain level on uneven surfaces. Weight capacity is 193 lb.
General Information
Manufacturer: Lorell
Manufacturer Part Number: PT42RGE
Manufacturer Website Address: https://www.lorellfurniture.com
Brand Name: Lorell
Product Line: Prominence
Product Name: Prominence 2.0 Round Laminate Conference Table
Marketing Information: Round conference table is part of the Lorell Prominence 2.0 Series that offers an elegant design perfect for your executive office suites. It seats four people. Durable, Gray Elm laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant to withstand hectic, daily work life. The 1" thick top features matching 3mm edgebanding. Table is made with 45 lb. density particleboard and finished on both sides with high-performance, thermally fused melamine. It features a stable, X-shaped base and 3/4" adjustable glides to remain level on uneven surfaces. Weight capacity is 193 lb.
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Conference Table
Product Information
Base Type: X
Edge Thickness: 0.12"
Maximum Load Capacity: 193 lb
Shape: Round
Style: Contemporary
Application/Usage: Office
Features:
  • Durable
  • Laminated
  • Mar Resistant
  • Burn Resistant
  • Impact Resistant
  • Edge Banding
  • Adjustable Glide
Physical Characteristics
Color Family: Gray
Product Color/Finish: Gray
Product Material: Particleboard
Material Details:
Laminate Surface
Dimensions:
  • 29" Height x 42" Diameter
  • 1" Thickness - Top
Miscellaneous
Recycled: Yes
Recycled Content: 20%
Post-consumer-waste%: 95%