MMMAG195W9B
3M Anti-Glare Filter Clear, Matte - For 19.5" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
Item Number: MMMAG195W9B
Retail Price: 85.61
No Stock Available
Quantity:
    Additional Information
    Anti-Glare Filter reduces glare and mirrorlike reflections, making your screen easier to use in high-glare situations. It can also protect your screen against scratches. Use filter on 19.5" wide-screen desktop LCD monitors with a diagonally measured, 19-7/16" viewing screen and a 16:9 aspect ratio. Actual filter dimensions are 17" wide x 9-5/16" high (433mm x 237mm). Lightweight, thin, frameless design is easily applied and reapplied numerous times with no bubbles. It attaches with optically clear adhesive strips. Easy-to-clean filter is compatible with most touch-screen displays and includes a cleaning cloth.
    General Information
    Manufacturer: 3M
    Manufacturer Part Number: AG195W9B
    Manufacturer Website Address: https://www.3m.com
    Brand Name: 3M
    Product Name: Anti-Glare Filter
    Marketing Information: Anti-Glare Filter reduces glare and mirrorlike reflections, making your screen easier to use in high-glare situations. It can also protect your screen against scratches. Use filter on 19.5" wide-screen desktop LCD monitors with a diagonally measured, 19-7/16" viewing screen and a 16: 9 aspect ratio. Actual filter dimensions are 17" wide x 9-5/16" high (433mm x 237mm). Lightweight, thin, frameless design is easily applied and reapplied numerous times with no bubbles. It attaches with optically clear adhesive strips. Easy-to-clean filter is compatible with most touch-screen displays and includes a cleaning cloth.
    Packaged Quantity: 1 Each
    Product Type: Standard Screen Filter
    Technical Information
    Display Type Supported: LCD
    Display Size Supported: 19.5"
    Device Supported: Monitor
    Aspect Ratio: 16: 9
    Widescreen: Yes
    Orientation: Landscape
    Anti-glare: Yes
    Features:
    • Anti-reflective
    • Easy to Apply
    • Easy to Remove
    • Easy Clean
    Physical Characteristics
    Color Family: Clear
    Product Color:
    • Clear
    • Matte
    Durability:
    • Scratch Resistant
    • Fingerprint Resistant
    • Dust Resistant
    Height: 9.31"
    Width: 17"