MMMAG238W9B
3M Anti-Glare Filter Clear, Matte - For 23.8" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
Item Number: MMMAG238W9B
Retail Price: 110.33
No Stock Available
Quantity:
Free Shipping!
  • Diffuses light for easy viewing
  • Reduces mirrorlike reflections from indoor bright lights
  • Added layer of durable protection from dust and scratches
  • Compatible with most touch-screen displays
  • Viewing area dimensions: 20-3/4" (528mm) x 11-11/16" (297mm)
Additional Information
General Information
Manufacturer: 3M
Manufacturer Part Number: AG238W9B
Manufacturer Website Address: https://www.3m.com
Brand Name: 3M
Product Name: Anti-Glare Filter
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Standard Screen Filter
Technical Information
Display Type Supported: LCD
Display Size Supported: 23.8"
Device Supported: Monitor
Aspect Ratio: 16: 9
Widescreen: Yes
Orientation: Landscape
Anti-glare: Yes
Viewing Area Dimension: 20.77" x 11.69"
Touch Compatibility: Yes
Screen Attachment:
  • Adhesive Strip
  • Slide Mount
Blue Light Reduction: No
Reversible: Yes
Features:
  • Anti-reflective
  • Easy Clean
  • Easy to Apply
  • Easy to Remove
  • Reversible Matte-to-Matte
Physical Characteristics
Color Family: Clear
Product Color:
  • Clear
  • Matte
Durability:
  • Scratch Resistant
  • Fingerprint Resistant
  • Dust Resistant
Height: 11.69"
Width: 20.77"