MMMBP156W9B
3M Bright Screen Privacy Filter for 15.6in Laptop, 16:9, BP156W9B Black, Matte - For 15.6" Widescreen LCD 2 in 1 Notebook - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant...
Item Number: MMMBP156W9B
Retail Price: 117.50
Quantity in Stock: 78
Quantity:
Free Shipping!
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters
  • Helps reduce blue light, without distorting your display's natural color
  • 60-degree viewing angle, touch-compatible and securely attached with 3M COMPLY Adhesive Strips
Additional Information
General Information
Manufacturer: 3M
Manufacturer Part Number: BP156W9B
Manufacturer Website Address: https://www.3m.com
Brand Name: 3M
Product Name: Bright Screen Privacy Filter for 15.6in Laptop, 16: 9, BP156W9B
Marketing Information:
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Privacy Screen Filter
Technical Information
Display Type Supported: LCD
Display Size Supported: 15.6"
Device Supported: 2 in 1 Notebook
Aspect Ratio: 16: 9
Widescreen: Yes
Orientation: Landscape
Anti-glare: Yes
Viewing Area Dimension: 13.57" x 7.64"
Touch Compatibility: Yes
Film Classification: Bright Screen
Screen Attachment:
  • Flip
  • Adhesive Strip
Blue Light Reduction: Yes
Reversible: Yes
Features:
  • Reversible Matte-to-Matte
  • Privacy
Physical Characteristics
Color Family: Black
Product Color:
  • Black
  • Matte
Durability:
  • Scratch Resistant
  • Fingerprint Resistant
Height: 7.64"
Width: 13.57"
Miscellaneous
Package Contents:
  • Bright Screen Privacy Filter for 15.6in Laptop, 16: 9, BP156W9B