NTF1210A00BFP16
Item Number: NTF1210A00BFP16
Retail Price: 400.00
Quantity:
Free Shipping!
  • Shuttle combines comfort with versatility
  • Plastic seat and back for easy maintenance and cleaning
  • Stacks for compact storage
  • Self-leveling, nonmarring slides for stable seating
  • Wall-saver back legs to protect your walls
Additional Information
The versatile Shuttle Stack Chair provides the function, reliability and comfort required for numerous environments, making it the ultimate utility chair. Shuttle was made to work within your space. Lightweight and stackable, it is perfect for collaborative and multipurpose settings that require frequent changeovers. This four-leg chair stacks four high on floors and 10 high on a dolly (not included) for convenient storage. Wall Saver rear two legs help protect surrounding surfaces. Back and seat are made of plastic in Lagoon Blue for easy maintenance and cleaning. Seat measures 19-1/2" wide x 17" deep x 17" high. Back size is 20" wide x 16" high. Black frame features a durable powder-coat finish and nonmarring floor glides that are self-leveling for a stable seat. Chair does not have arms for a more open design. Weight capacity is 300 lb.
General Information
Manufacturer: 9 to 5 Seating
Manufacturer Part Number: 1210A00BFP16
Manufacturer Website Address: https://www.9to5seating.com
Brand Name: 9 to 5 Seating
Product Line: Shuttle
Product Name: Shuttle Armless Stack Chair with Glides
Marketing Information: The versatile Shuttle Stack Chair provides the function, reliability and comfort required for numerous environments, making it the ultimate utility chair. Shuttle was made to work within your space. Lightweight and stackable, it is perfect for collaborative and multipurpose settings that require frequent changeovers. This four-leg chair stacks four high on floors and 10 high on a dolly (not included) for convenient storage. Wall Saver rear two legs help protect surrounding surfaces. Back and seat are made of plastic in Lagoon Blue for easy maintenance and cleaning. Seat measures 19-1/2" wide x 17" deep x 17" high. Back size is 20" wide x 16" high. Black frame features a durable powder-coat finish and nonmarring floor glides that are self-leveling for a stable seat. Chair does not have arms for a more open design. Weight capacity is 300 lb.
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Chair
Product Information
Chair/Seat Type: Stacking Chair
Maximum Load Capacity: 300 lb
Seat Material: Plastic
Seat Color: Blue
Maximum Seat Height: 17"
Seat Width: 19.50"
Seat Depth: 17"
Back Material: Plastic
Back Color: Blue
Back Height: 16"
Back Width: 20"
Frame Color:
  • Powder Coated
  • Black
Number of Legs: 4
Base Shape: Four-legged
Portability: Stackable
Application/Usage:
  • Business
  • Education
  • Training Area
  • Healthcare
  • Conference Room
Features:
  • Comfortable
  • Lightweight
  • Wall Saver
  • Durable
  • Non-marring Floor Glide
Physical Characteristics
Height: 33"
Width: 22"
Depth: 25"