SASQN50Q80CAF
Samsung Q80C QN50Q80CAF 49.5" Smart LED-LCD TV 2023 - 4K UHDTV - Titan Black - HLG, HDR10+, Quantum HDR+ - Quantum Dot LED Backlight - Bixby, Alexa, Google Assistant...
Item Number: SASQN50Q80CAF
Retail Price: 999.99
No Stock Available
Quantity:
Free Shipping!
  • AI-powered processor upgrades content scene by scene in sharp, 4K resolution
Additional Information
Super-precise LEDs are the secret to this Class Q80C QLED 4K 50" Smart TV. LEDs elevate the ordinary into something more impressive. See incredible contrast even in sunlit rooms with Direct Full Array technology that precisely controls the amount of lighting across every part of the picture. Quantum Processor transforms your content into sharp, 4K resolution. Quantum HDR Plus analyzes and enhances each scene, delivering excellent brightness and a wide range of contrast. Quantum Dot technology provides unwavering, vivid color. Motion Xcelerator Turbo Plus creates a smooth performance during even the fastest games and action scenes without lag or motion blur. Gaming hub allows easier access to your favorite games, standalone apps and accessories. Q-Symphony soundbar is paired with Q-Series and S-Series operations for a masterfully orchestrated sound experience. Sustainable, SolarCell remote features a solar panel for charging and a built-in microphone.
General Information
Manufacturer: Samsung
Manufacturer Part Number: QN50Q80CAF
Manufacturer Website Address: https://www.samsung.com/us
Brand Name: Samsung
Product Series: Q80C
Product Model: QN50Q80CAF
Product Name: 50" Class Q80C QLED 4K Smart TV (2023)
Marketing Information: Super-precise LEDs are the secret to this Class Q80C QLED 4K 50" Smart TV. LEDs elevate the ordinary into something more impressive. See incredible contrast even in sunlit rooms with Direct Full Array technology that precisely controls the amount of lighting across every part of the picture. Quantum Processor transforms your content into sharp, 4K resolution. Quantum HDR Plus analyzes and enhances each scene, delivering excellent brightness and a wide range of contrast. Quantum Dot technology provides unwavering, vivid color. Motion Xcelerator Turbo Plus creates a smooth performance during even the fastest games and action scenes without lag or motion blur. Gaming hub allows easier access to your favorite games, standalone apps and accessories. Q-Symphony soundbar is paired with Q-Series and S-Series operations for a masterfully orchestrated sound experience. Sustainable, SolarCell remote features a solar panel for charging and a built-in microphone.
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Smart LED-LCD TV
Technical Information
Model Year: 2023
Screen Size Class: 50"
Viewable Screen Size: 49.5"
Backlight Technology: Quantum Dot LED
Interactive Features:
  • Voice Assistant
  • Voice Guidance
Operating System: Tizen
Features:
  • Progressive Scan
  • Quantum Dot Technology
  • High Dynamic Range (HDR)
  • Film Mode
  • Hybrid Log Gamma
  • Supreme UHD Dimming
  • Contrast Enhancer
  • Motion Xcelerator Turbo+
  • Smart Calibration
  • Brightness Sensor
  • Object Tracking Sound (OTS) Lite
  • Q-Symphony
  • SmartThings App
  • Closed Caption
  • Subtitle
  • Embedded POP
  • IP Control
  • On Screen Display
  • Parental Control
  • Connect Share
  • RF Antenna Input
  • Auto Power Off
  • Web Browser
  • Samsung Health App
  • Multi-view
  • Music Player
  • App Casting
  • Ambient Mode
  • Auto Low Latency Mode (ALLM)
  • Game Mode
  • Super Ultra Wide GameView
  • HDR Gaming Interest Group (HGiG)
  • Audio Return Channel (ARC)
  • 4K Upscaling
  • Adaptive Sound+
  • Eye Comfort Mode
  • Far-field Voice Interaction
  • Dynamic Black Equalizer
Electronic Program Guide: Yes
PC Streaming: Yes
Internet Access: Yes
Service Type: TV Plus
Virtual Assistant Supported:
  • Bixby
  • Alexa
  • Google Assistant
Processor & Chipset
Processor Type: Neural Quantum Processor 4K
Video
Digital Tuner:
  • ATSC
  • ClearQAM
Video Signal Standard: 4K UHDTV
Maximum Resolution: 3840 x 2160
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Scan Format: 2160p
High Dynamic Range (HDR) Type:
  • HLG
  • HDR10+
  • Quantum HDR+
Audio
RMS Output Power: 40 W
Sound System:
  • Dolby MS12
  • Dolby Atmos
  • Surround Sound
  • Dolby
Network & Communication
Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
Interfaces/Ports
HDMI: Yes
Total Number of HDMI Ports: 4
USB: Yes
Power Description
Input Voltage: 120 V AC
Input Frequency: 60 Hz
Energy & Performance
Energy Consumption per Year: 162 kWh
Physical Characteristics
Color Family: Black
Product Color: Titan Black
Stand Color: Sand Black
VESA Mount Compatible: Yes
VESA Mount Standard: 200 x 200
Height: 25.70" (653 mm)
Width: 43.90" (1115 mm)
Depth: 1.90" (48 mm)
Height with Stand: 27.70"
Width with Stand: 43.90"
Depth with Stand: 9.30"
Miscellaneous
Package Contents:
  • 50" Class Q80C QLED 4K Smart TV (2023)