STC25SATSAS35
StarTech.com Drive Bay Adapter for 3.5" Serial Attached SCSI (SAS), SATA/600 - Serial ATA/600 Host Interface Internal - Black - 1 x HDD Supported - 1 x SSD Supported - 1 x...
Item Number: STC25SATSAS35
Retail Price: 26.99
Quantity:
  • Trayless design: hard drives are not mounted into separate trays/enclosures
  • Supports 2.5" form factor hard drives (HDD) and solid state drives (SSD) up to 15mm in height
  • Power indicator LED
  • Lightweight plastic construction with air vents
  • Plug and Play and hot swap compatible
Additional Information
The 25SATSAS35 2.5-inch SATA/SAS to 3.5-inch SATA Hard Drive Converter converts a 2.5-inch SATA or SAS hard drive (HDD) or solid state drive (SSD) into a 3.5-inch form factor SATA Hard Drive. The converter provides a versatile solution for 2.5-inch drive installations, enabling you to install a 2.5-inch SATA/SAS drive in a 3.5-inch bay, drive drawer caddy/tray, or into a 3.5-inch drive enclosure. To maximize performance and utilize the full speed potential of your SATA III hard drives, this HDD Backplane supports SATA III for transfer speeds up to 6 Gbps when paired with compatible controller. Suitable for drives with a height of up to 15mm, virtually any 2.5-inch SATA or SAS hard drive can be made to look and function like a 3.5-inch hard drive. The drive converter includes mounting holes along the side and base, allowing you to mount the drive if needed, into a compatible system. The Drive Converter features a trayless design for simple drive installation and removal, and is constructed of durable, yet lightweight plastics, with ventilation openings to aid air flow and help keep hard drives running cooler. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer
General Information
Manufacturer: StarTech.com
Manufacturer Part Number: 25SATSAS35
Manufacturer Website Address: https://www.startech.com
Brand Name: StarTech.com
Product Name: 2.5in SATA/SAS SSD/HDD to 3.5in SATA Hard Drive Converter
Marketing Information: The 25SATSAS35 2.5-inch SATA/SAS to 3.5-inch SATA Hard Drive Converter converts a 2.5-inch SATA or SAS hard drive (HDD) or solid state drive (SSD) into a 3.5-inch form factor SATA Hard Drive. The converter provides a versatile solution for 2.5-inch drive installations, enabling you to install a 2.5-inch SATA/SAS drive in a 3.5-inch bay, drive drawer caddy/tray, or into a 3.5-inch drive enclosure. To maximize performance and utilize the full speed potential of your SATA III hard drives, this HDD Backplane supports SATA III for transfer speeds up to 6 Gbps when paired with compatible controller. Suitable for drives with a height of up to 15mm, virtually any 2.5-inch SATA or SAS hard drive can be made to look and function like a 3.5-inch hard drive. The drive converter includes mounting holes along the side and base, allowing you to mount the drive if needed, into a compatible system. The Drive Converter features a trayless design for simple drive installation and removal, and is constructed of durable, yet lightweight plastics, with ventilation openings to aid air flow and help keep hard drives running cooler. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Drive Bay Adapter
Technical Information
Number of Hard Drives Supported: 1
Number of Hard Drives Installed: No
Number of Solid State Drive Supported: 1
Number of Solid State Drive Installed: No
I/O Expansions
Number of Total Expansion Bays: 1
Number of 2.5" Bays: 1
Network & Communication
Wireless LAN: No
Interfaces/Ports
Drive Interface:
  • Serial Attached SCSI (SAS)
  • SATA/600
Host Interface: Serial ATA/600
Physical Characteristics
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Plastic
Cooling Fan: No
Form Factor: Internal
Compatible Drive Bay Width: 3.5"
Height: 1"
Width: 3.9"
Depth: 5.7"
Weight (Approximate): 4.80 oz
Miscellaneous
Package Contents:
  • 2.5in SATA/SAS SSD/HDD to 3.5in SATA Hard Drive Converter
  • 10 x Screws (6 Round, 4 Flat)
Additional Information:
  • A trayless design and support for 15mm drives enables quick and easy install/removal of drives, including newer high capacity drives
  • Uses standard 3.5" form factor mounting points, along with 3 mounting points on the sides, for compatibility with some OEM branded systems, such as Dell
  • Can be mounted into a 3.5" front bay as a 2.5" HDD Mobile Rack or treated as a regular 3.5" hard drive